Lietuvos žuvys - Apie žuvis.lt žvejų svetainė

Puslapio žemelapis

Orai Vilniuje
Orai Kaune
Orai Klaipėdoje
Jaukai

Paviršinius jaukus drėkinti galima dviem būdais. Pirmuoju atveju vandens įpilama labai mažai, nedidelis jauko kiekis stipriai suspaudžiamas ir užmetama. Vandens turi būti tiek, kad jaukas krisdamas nesuirtų, tačiau atsitrenkęs į vandens paviršių tuoj pat pasklistų. Šiek tiek suvilgytas paviršinis jaukas labai greitai džiūsta, ir po kurio laiko jį reikia vėl truputį sudrėkinti bei gerai išmaišyti, nes pasidaro neįmanoma suformuoti jauko rutulį.

Antrasis būdas yra visai kitoks. Paviršinis jaukas tol drėkina, kol pasidaro kaip tyrė. Tokios tyrelės rutuliai (jei juos galima taip pavadinti) užmetami ranka, tačiau šiuo atveju žvejybos nuotolis turi būti labai nedidelis.

Paviršiniai jaukai yra skirstomi toms žuvims, kurios maitinasi prie pat paviršiaus arba šiek tiek giliau – 0,5 – 1,5 m gylyje. Taip jaukinamos aukšlės, raudės, nedidelės kuojos ar plakiai sekliose įlankose arba netoli nendrių. Tvenkiniuose, nedideliuose ežeriukuose ar senvagėse galima suvilioti ne tik šias žuvis, bet ir karosus. Paviršinis jaukinimas pasiteisina ir karpynuose – gana neblogai vilioja nedidelius, iki trijų kilogramų, karpius, besimaitinančius negiliose vietose.

Šie jaukai naudojami ir upėse, tačiau yra sunkinami, kad jauko rutulys nusileistų į dugną, nes kitaip srovė jį labai greitai nuneš ir žuvys maitinsis visai kitoje vietoje. Kadangi jauko debesėlis tekančiame vandenyje išsilaiko labai trumpą laiką ir greitai juda, jaukinti reikia nedidelėmis jauko porcijomis ir labai dažnai, kartais net keletą kartų per minutę. Upėje paviršinis jaukas paprastai sunkinamas moliu. Geriausia, kad jis būtų smulkiai sumaltas ir išdžiovintas.